top of page
gema-saputera-pJaocJrXGFQ-unsplash_edited.jpg

Hasil Final

Game Development 1A (5-6 years Old)

Name
School
Country
Placement
Nadia Elizabeth Jonatan
TKK 6 PENABUR
Indonesia
1st Place
Yesaya Yordain
TKK 1 Bina Bakti
Indonesia
2nd Place
Gerrardo Fadyenka Girsang
SDK 4 PENABUR
Indonesia
3rd Place
Arsyfalla Zaqueena Jasmine
SD Islam Kreatif Mutiara Anak Sholeh
Indonesia
Crowd Favorite

Game Development 1B (7-10 years Old)

Name
School
Country
Placement
Davian Renjiro Nugroho
SDI Al-Azhar 1 Kebayoran
Indonesia
1st Place
Ethan Josiah Irawan
SDK 11 BPK PENABUR
Indonesia
2nd Place
Jonathan Arya Surya Jaya
SDK 4 PENABUR
Indonesia
3rd Place
Sheryl Janeeta Wijatmiko
SD Islam Kreatif Mutiara Anak Sholeh
Indonesia
Crowd Favorite

Game Development 1c (11-13 years Old)

Name
School
Country
Placement
Tenuun
Digital Gobi NGO
Mongolia
1st Place
Jusuviko Taufiqurrahman
SDIT ADZKIA 3 Padang
Indonesia
2nd Place
Fahmi Abdurrahman Fadil
SDI AL AZHAR 1 KEBAYORAN BARU
Indonesia
3rd Place
Joanna Kenzie Imanto
SD Tarakanita Citra Raya
Indonesia
Crowd Favorite

Game Development 1D (14-18 years Old)

Name
School
Country
Placement
Muhammad Guarddin
SMPN 255 Jakarta
Indonesia
1st Place
Wildan Silki S.A.
SMK Telkom Sandhy Putra Malang
Indonesia
2nd Place
Ivy Nikita Malvin
SMAK Sang Timur Tomang
Indonesia
3rd Place
Ilma Fayaz
CHSE
Maldives
Crowd Favorite

mobile application 2a (11-13 years old)

Name
School
Country
Placement
Renzo Shaquille Priyatna
SMP Cakra Buana
Indonesia
1st Place
Aung Hpoun Myat
Thate Pan Hub
Myanmar
2nd Place
Muhammad Keenan Ihsanadam
Al-Azhar Kelapa Gading Surabaya
Indonesia
3rd Place
Muhammad Akbar Putra Aditya
SMP NEGERI 17 SURABAYA
Indonesia
Crowd Favorite

mobile application 2B (14-18 years old)

Name
School
Country
Placement
Nolan Taarea
SMPK IPEKA Pluit
Indonesia
1st Place
Jasmine Salsabila Zahra
SMA Alfa Centauri
Indonesia
2nd Place
Chika Maharani
IDN Boarding School Akhwat
Indonesia
3rd Place
Revania Velma
SMPK IPEKA Pluit
Indonesia
Crowd Favorite

SOFTWare development 3a (11-13 years old)

Name
School
Country
Placement
Fatahillah Ramadhan
SMPN 2 DEPOK
Indonesia
1st Place
Muhammad Yooaan Ismail
Ghiyasuddin International School
Maldives
2nd Place
Prabu Panedya Firdaus Putra Aglar
SMP LabSchool Unesa 3
Indonesia
3rd Place
Muhammad Arnawa Prabaswara
SMPN 215
Indonesia
Crowd Favorite

SOFTWare development 3B (14-18 years old)

Name
School
Country
Placement
Swan Tayza Aung
Thate Pan Hub
Myanmar
1st Place
Dave Wilson Gunawan
SMP Tarakanita 2 Pluit Jakarta
Indonesia
2nd Place
Josephine Tiffany Setio
Bukit Sion
Indonesia
3rd Place
Christopher Sebastian Hadeli
Santa Angela Bandung
Indonesia
Crowd Favorite
bottom of page